Evimi Boyayacağım – Profesyonel olmayanlar için Boyama Rehberi

Boya Öncesi Hazırlık

Öncelikle boyanacak alandaki eşyaları ya komple dışarı çıkarmalı ya da odanın ortasına doğru toplamalıyız. Daha sonra koruma örtüsü ile eşyaları ve zemini boya, sıva veya alçı gibi tozlardan korumak için güzelce kaplamalıyız.

Prizler ve diğer sabit duranlar için yapmamız gereken şey, hepsini sökmektir. Tavan boyanacaksa lamba sökülüp elektrik tesisatı güzelce yalıtılmalıdır. Biraz elektrik bandıyla bunu hepimiz sorunsuz şekilde atlatabiliriz. Maskeleme ve kaplamanın kullanılacağı diğer bir yer de kombi ve eğer sökülmeyecekse radyatörlerdir.

Boyamaya Başlarken

Boyama işleminden güzel bir sonuç almak için öncesinde yapmamız gereken de yüzey hazırlığıdır. Yüzeydeki eski boya, kağıt kalıntıları çıkartılmalıdır, sonrasında yüzey mümkünse zımparalanmalı ve oluşan tozlar silinmelidir. Mümkünse kir ve lekeler temiz su ile silinip ortadan kaldırılmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun macun veya alçı ile doldurulmalı ardından tüm boyanacak yüzeylere astar uygulamasına geçilebilir.

Fırça Seçimi

Boya işlemine başlamamıza birkaç küçük adım kaldı. Önemli olan bir adım da fırça seçimidir. İç cepheleri boyarken kısa tüylü rulolar ve doğal fırçalar işinizi kolaylaştıracaktır. Duvarların köşe kısımları hariç geniş alanlarında rulo ile çalışmak size emek ve zaman tasarrufu sağlar, ama kesişim yerleri ve köşeler için olmazsa olmaz, kestirme fırçasına ihtiyacımız var.

Fırçayı doğrudan boyaya daldırmamalıdır, öncelikle dökülmesi muhtemel olan kılların dökülmesi için su ile yıkanıp temizlenmeli mümkünse bir süre suda bekletilmelidir.

Astar Uygulama

Yüzey emilimini azaltmak ve homojen bir görüntü oluşturmak için yapılması şart olan uygulamadır astarlama. Yeni yapılarda Hierastar, Binder 1:7 veya Laodikya Astar.. baca deliği kenarları, petek arkalarındaki is lekeleri için İspak.. eski yağlı boyalı yüzeylerde Geçiş Astarı.. ve alçı yüzeylerde Şeffaf Astar mutlaka  uygulanmalıdır.

Boya Uygulaması

Fırçamızı kovaya daldırıp boya işlemine başlamadan önce kutu üzerindeki gerekli talimatlar güzelce okunmalı ve boyama ona göre yapılmalıdır. Her boyanın bir tavsiye edilen inceltme oranı vardır; boyanızın kullanacağınız kadarını bir başka kovada, temiz su ile ve doğru oranda inceltin ve iyice karıştığından emin olun.

Rulo eleği kullanmak; fazla boyanın elek havuzunuzda birikmesini, boyanın ruloya eşit bir şekilde yayılmasını sağlar, boyanın etrafa sıçramasını da önler.

Boyaların kuruma sürelerine de dikkat edilmelidir. Su bazlı boyalarda istenen görünüme genellikle iki kat uygulama sonunda ulaşılır. Boya henüz yaşken kartelada seçtiğinizden farklı görünebilir; hemen telaşa kapılmayın, boyalar tam kuruma süresini tamamladığında gerçek rengini alır.

Boyama işlemine tavandan başlamak akıllıca. İlk olarak kenarlarda 3-5 cm boşluk bırakarak rulo ile düz şeritler halinde boyama yapmalıyız. Ruloyu çok bastırmamalı, kendisinin kayıp gitmesine izin vermeliyiz. Daha sonra kenarları fırça boyayarak işlemi bitirmeliyiz. Tavanlar bizi daha çok yorar, biraz mola verelim.

Kuruma süresini geçirdiysek, sıra geldi duvarlara.

Fırça ve ruloyu yine aynı şekilde kullanacağız. Her seferde bir duvar boyanmalıdır, zorunlu olmadıkça bir duvar bitmeden diğerine geçilmemelidir. İlk kat uygulaması bittikten sonra, ambalaj üzerinde bulabileceğiniz kuruma talimatında belirtilen süre boyunca beklemeli; yüzeyin kuruduğundan emin olduktan sonra ikinci kat işlemine geçebiliriz.

İki kat boyama işini tamamladınız ama kovada hala boya var. Ev boyaları su bazlı oldukları için kokusuzdur ve zararsızdır, kapağını güzelce kapatın, mümkünse güneş görmeyen bir yere kaldırın. Gerektiğinde tekrar kullanabilmemiz için, boyama aletlerinizi de güzelce yıkayıp öyle saklayın. Geçmiş olsun!

Pamukkale Boya
Uygulama Ekibi
05.03.2021